Halı Dekorasyonu Modelleri

Halı Dekorasyonu Modelleri

Bugünkü yazımda enguzeldekor.com takipçileri için evlerimizin içinde istisnasız her alanda kullandığımız dekor ürünü olan halılar hakkında araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bilgilerimi paylaşacağım.

HALI DEKORASYONU MODELLERİ

   Bugünkü yazımda enguzeldekor.com takipçileri için evlerimizin içinde istisnasız her alanda kullandığımız dekor ürünü olan halılar hakkında araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bilgilerimi paylaşacağım.

   Günümüzde ev dekor ürünü olarak kullandığımız halıların tarihteki yerine de biraz değinmek istiyorum. Tarih de halı ihtiyaca binaen zemin döşemesinin yanı sıra sedir, duvar, yastık, heybe, seccade gibi zengin kullanım alanına sahipti. Bugün ise gelişen teknolojinin sağladığı imkanlar sonucunda artık fabrika üretimi her bütçeye uygun zengin model seçeneği ile modern ve tasarım halılarda evlerimizin içinde sadece dekor ürünü olarak yerini aldı diyeyim ve artık halının dünü bugünü başlığı altında yazıma devam edeyim. Dünya da bilinen ilk halının m.ö 4. Yada 5.y.y.da Orta Asya’nın yüksek dağlık alanlarında dokunduğunu önceki yazımı takip edenler hatırlayacaktır.

   Türkiye de halı dokuma konusunda bu bölgede yer alır ama sadece Anadolu da değil İran ve Kafkasya gibi bölgeler dede halı dokunmuş ve dünya pazarına açılmıştır ama ben size bu yazımda Türk dokumacılığı halılardan bilgiler vereceğim. Ülkemizin pek çok bölgesinde halı dokumacılığı yapılırken bölge bölge iklim şartlarına göre farklılıklar arz ediyor kullanılan desen yün renk gibi ayrıştırıcı özellikler barındıran bu el dokuması ve tezgah dokuması halılar günümüzde pek rağbet görmese de kültürümüzü yansıtan bizden bir parçamız. Halı dokumacılığını halen devam ettirten ve isimleriyle anılan bazı il ve halılarından kısaca başlıklar verecek olursam.

   Manisa Gördes halısı kullandığı düğüm tekniğiyle dünya literatürüne geçmiş bir halıdır.

   Konya Ladik , Uşak, ,Milas , Sivas , Hereke .Niğde ,Antalya,Kayseri,Isparta, Fethiye, renk desen kalite bakımından halı üretimi yapan birçok ilimizden sadece bir kaçı. El dokuma halısı sevenler ve tercih edecek bireyler içinde bilgilerimi bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Bu yazımız da sizler için halı dekorasyonu modellerini tanıtım  amacı ile galeri olarak derledik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ