2017 En Güzel Çocuk Odası Dekorasyonu

2017 En Güzel Çocuk Odası Dekorasyonu

Yapacağınız çocuk odası dekorasyonunda öncelikle unutmamamız gereken seçimlerinizde kendi beğenilerimiz den önce çocuğumuzun rahatlığını düşünmek olmalı.

 

2017 EN GÜZEL ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

   Yapacağınız çocuk odası dekorasyonunda öncelikle unutmamamız gereken seçimlerinizde kendi beğenilerimiz den önce çocuğumuzun rahatlığını düşünmek olmalı. Maria Montessori’ninde dediği gibi; ‘’çocuğa kendi başına kullanabileceği ortam sunmalıyız.’’ Bu doğrultuda erişilebilirlik ve sadelik yapacağımız dekorasyon seçimlerinde ön planda tutulmalı.

    Çocuğunuz tarafından rahatlıkla ulaşabileceği çocuk odası mobilyaları seçilmeli, gerek yatak boyu gerekse kullanılan rafların yüksekliği çocuğunuzun boyu ile doğru orantılarda olmalı ki çocuğumuz kendi odasında sürekli bizim yardımımıza ihtiyaç duymasın. Çocuk odası mobilyaları ve aksesuarlarının seçiminde gereksiz ve fazla yer kaplayan kalabalık bir görüntü sunan çocuğumuzun hareket alanını da kısıtlayan nitelikte hijyen açısından da uygun olmayan dekorasyon ürünleri seçmekten kaçınmalısınız. Çocuğunuzun odasını dekore ederken yapacağınız doğru zemin döşemesi de çok önemlidir, birbirinden güzel cıvıl cıvıl desenli halıların büyüsüne kapılmayın evet bu halılar çocuk odasını tamamlar nitelikte ve odanıza şıklık katıyor biliyorum ama temizlikleri ve bakteri barındırmaya daha yatkın olmaları sebebiyle ben size zemin döşemesinde düşme ve yaralanmaları da göz önünde bulundurarak ahşap veya mantar parke kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hem sıcaklık hem de yumuşaklık sağlayan bu parkelerin temizliği de daha kolaydır. Çocuk odanızın duvarlarında ise çabuk kuruyan koku bırakmayan anti bakteriyel özelliklere sahip su bazlı boyalar kullanmalısınız. Duvar boyasında seçeceğiniz renkler ise çok önemli koyu kasvet veren iç sıkıcı renkler yerine daha göz yormayan pastel tonlarda tercih edeceğiniz çocuk odası duvar renginiz odanızı daha aydınlık ve ferah göstereceğinden çocuğunuz sabahları daha sakin ve mutlu uyanacaktır.

   Çocuk odanızı dekore ederken özverili davranmamız gereken bir diğer konuda seçeceğimiz aydınlatmadır. Göz yoran parlak ışık saçan tavan aydınlatması yerine ışık seviyesini kısıp açabildiğiniz daha loş ışık ortamı sağlayan ayarlanabilir tavan aydınlatması çocuğunuzun geceleri daha rahat bir uykuya dalmasını sağlayacaktır bunu az ışık veren baş ucu lambalarıyla da sağlayabilirsiniz ancak lambaları yatağın baş ucuna değil de daha uzağına konumlandırın.

   Bu yazımızda sizler için 2017 en güzel çocuk odası dekorasyonu modellerini tanıtım amacı ile galeri olarak derledik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ